• Malignant

    ★★

  • Old

    ★★★

  • Lamb

    ★★½

  • Fear Street: 1978

    ★★½

  • Fear Street: 1994

    ★★★½

  • The Forever Purge

    ★★★

  • Hubie Halloween

    ★★½

  • Knives Out

    ★★★★★

  • Scary Stories to Tell in the Dark

    ★★

  • Child's Play

    ★★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★½

  • Yes, God, Yes

    ★★

  • Skate Kitchen

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • Missing 411

    ★★★

  • Beach Rats

    ★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • A Ghost Story

    ★★★★

  • Thoroughbreds

    ★★★½

  • Me and Earl and the Dying Girl

    ★★★

  • The Theory of Everything

    ★★★

  • The Purge: Anarchy

    ★★★★

  • Sinister

    ★★

  • You're Next

    ★★★

  • The Strange Thing About the Johnsons

  • Flipped

    ★★

  • Grown Ups

    ★★★

  • Zombieland

    ★★★★

  • (500) Days of Summer

    ★★½

  • Year One

    ★★★½

  • The House of the Devil

    ★★½

  • Twilight

    ★★★★★

  • Trick 'r Treat

    ★★★

  • Juno

    ★★★★

  • Superbad

    ★★★★★

  • Hot Rod

    ★★★

  • The Devil's Rejects

    ★★★★

  • Brick

    ★★

  • The Grudge

    ★½

  • Freddy vs. Jason

    ★★★½

  • House of 1000 Corpses

    ★★★★★

  • Scooby-Doo

    ★★★★★

  • Resident Evil

    ★★

  • Not Another Teen Movie

    ★★★

  • The Blair Witch Project

    ★★½

  • Slums of Beverly Hills

    ★★★★

  • Boogie Nights

    ★★★★

  • Dazed and Confused

    ★★★★

  • Heathers

    ★★★★

  • Clue

    ★★★★★

  • The Thing

    ★★★★

  • Poltergeist

    ★★★★

  • The Evil Dead

    ★★★½

  • The Car

  • The Rocky Horror Picture Show

    ★★★★★

  • The Wicker Man

    ★★★

  • The Last House on the Left

    ★★★★

  • House on Haunted Hill

    ★★½