Kemp has logged 38 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Se7en

Se7en

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Swallow

Swallow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Creep

Creep

2014
×
★★★½
Edit this entry  
12
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Clovehitch Killer

The Clovehitch Killer

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Omen

The Omen

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Battle of Chile: Part I

The Battle of Chile: Part I

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Spook Who Sat by the Door

The Spook Who Sat by the Door

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Harder They Come

The Harder They Come

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Punishment Park

Punishment Park

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Hour of the Furnaces

The Hour of the Furnaces

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black God, White Devil

Black God, White Devil

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mau-Mau

Mau-Mau

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Little Children

Little Children

2006
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Salt of the Earth

Salt of the Earth

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The End of St. Petersburg

The End of St. Petersburg

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry