Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Excess Baggage

Excess Baggage

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★
Edit this entry  
15
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Chappie

Chappie

2015
×
★★½
Edit this entry  
07
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
X-Men

X-Men

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Edit this entry  
12
I Love You Phillip Morris

I Love You Phillip Morris

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Venom

Venom

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Free Guy

Free Guy

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The To Do List

The To Do List

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

2019
×
Read prior review Edit this entry  
04
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Company

Company

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bound

Bound

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pets United

Pets United

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Kings of Summer

The Kings of Summer

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry