Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
The Day I Became a Woman

The Day I Became a Woman

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Onibi: The Fire Within

Onibi: The Fire Within

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Summer Vacation 1999

Summer Vacation 1999

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Moonlight Whispers

Moonlight Whispers

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Mosquito on the Tenth Floor

The Mosquito on the Tenth Floor

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lady in a Black Dress

The Lady in a Black Dress

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Attica

Attica

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spring on Leper's Island

Spring on Leper's Island

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Midori

Midori

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Intruder

Intruder

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Rapture

The Rapture

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dust in the Wind

Dust in the Wind

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bumpkin Soup

Bumpkin Soup

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Romance

Romance

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Sleeping Beauty

The Sleeping Beauty

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mystics in Bali

Mystics in Bali

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Toys Are Not for Children

Toys Are Not for Children

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Short Night of Glass Dolls

Short Night of Glass Dolls

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Wolf's Hole

Wolf's Hole

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Rouge

Rouge

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Goddess

The Goddess

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Are You in the House Alone?

Are You in the House Alone?

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Leadbelly

Leadbelly

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Burning Snow

Burning Snow

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Music

Music

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
March Comes in Like a Lion

March Comes in Like a Lion

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hardcore

Hardcore

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Uptight

Uptight

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
No No Sleep

No No Sleep

2015
×
Read the review Edit this entry  
17
Walker

Walker

2012
×
Read the review Edit this entry  
17
Anthem

Anthem

1991
×
Read the review Edit this entry  
17
Affirmations

Affirmations

1990
×
Read the review Edit this entry  
16
Minari

Minari

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nothing But a Man

Nothing But a Man

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Legend of Blood Castle

The Legend of Blood Castle

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Driller Killer

The Driller Killer

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bounce Ko Gals

Bounce Ko Gals

1997
×
★★
Read the review Edit this entry