• The Hearts of Age

    ★★★

  • Dragnet Girl

    ★★★½

  • The Testament of Dr. Mabuse

    ★★★★

  • Zero for Conduct

    ★★★★½

  • Island of Lost Souls

    ★★★★

  • Thirteen Women

    ★★★

  • Vampyr

    ★★★★½

  • Scarface

    ★★★★

  • Murders in the Rue Morgue

    ★★★½

  • Safe in Hell

    ★★★½

  • La Chienne

    ★★★★

  • M

    ★★★★★

  • Un Chien Andalou

    ★★★★★

  • The Fall of the House of Usher

    ★★★

  • Beggars of Life

    ★★★½

  • The Wind

    ★★★★½

  • The Crowd

    ★★★★

  • The Lodger: A Story of the London Fog

    ★★★

  • Metropolis

  • A Page of Madness

    ★★★★½

  • Moana

    ★★★½

  • Ménilmontant

    ★★★★★

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★★

  • Our Hospitality

    ★★★★

  • Pay Day

  • The Haunted House

    ★★★

  • A Day's Pleasure

    ★★★½

  • Billy Blazes, Esq.

    ★★★

  • Young Mr. Jazz

    ★★★½

  • Ask Father

    ★★★½

  • Satan's Rhapsody

    ★★★½

  • The Avenging Conscience: or 'Thou Shalt Not Kill'

    ★★★

  • The Cameraman's Revenge

  • The Lonedale Operator

  • A Corner in Wheat

  • Whimsical Illusions

  • The Diabolic Tenant

  • Fantasmagorie

  • The House of Ghosts

  • The Dancing Pig

  • New York Subway

  • The Great Train Robbery

  • The Infernal Cakewalk

  • Life of an American Fireman

    ★★★

  • Promenade du dragon à Cholon

  • A Nymph of the Waves

  • Attack on a China Mission

  • Le village de Namo - Panorama pris d'une chaise à porteurs

  • Panorama of Calcutta

  • Disappearing Act

  • The Astronomer's Dream

  • The Surrender of Tournavos

  • The Haunted Castle

    ★★★

  • Pistol Duel

  • Demolition of a Wall

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

  • The Vanishing Lady

  • A Nightmare

  • A Terrible Night

  • Playing Cards

  • Post No Bills

  • Baby's Meal

  • The Sprinkler Sprinkled

  • Workers Leaving the Lumière Factory

  • Transformation by Hats

  • Déjeuner du Chat

  • Boat Leaving the Port