• The Invisible Man

    ★★★

  • Doctor Sleep

    ★★★

  • Color Out of Space

    ★★★

  • Joker

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Us

    ★★★½

  • I See You

    ★★

  • The Lodge

    ★★

  • Possum

    ★★★

  • A Quiet Place

    ★★★

  • Annihilation

    ★★

  • Hereditary

    ★★★½

  • Mandy

    ★★

  • Tigers Are Not Afraid

    ★★★★

  • Gerald's Game

    ★★★★

  • The Ritual

    ★★½

  • It Comes at Night

    ★★★★

  • The Autopsy of Jane Doe

    ★★★½

  • Raw

    ★★★½

  • The Conjuring 2

  • Train to Busan

    ★★★★

  • The Wailing

    ★★★★

  • The Blackcoat's Daughter

    ★★★

  • The Visit

    ★★★

  • The Witch

    ★★★½

  • It Follows

    ★★★★

  • The Babadook

    ★★★

  • Insidious: Chapter 2

  • The Conjuring

    ★★★

  • Resolution

    ★★

  • Sinister

    ★★★

  • The Cabin in the Woods

    ★★½

  • The Bleeding House

    ★★

  • Insidious

    ★★★

  • Black Swan

    ★★★★

  • Antichrist

    ★★★★

  • Let the Right One In

    ★★★★

  • The Orphanage

    ★★★★★

  • The Descent

    ★★★★

  • The Grudge

    ★★★★

  • Saw

    ★★★½

  • 28 Days Later

    ★★★½

  • Ju-on: The Grudge

    ★★★★

  • The Others

    ★★★½

  • American Psycho

    ★★★★

  • Fight Club

    ★★★★

  • The Blair Witch Project

    ★★½

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • Army of Darkness

    ★★★½

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★½

  • Jacob's Ladder

    ★★★

  • Dead Ringers

    ★★★

  • Beetlejuice

    ★★★★★

  • Gremlins

    ★★★½

  • Poltergeist

    ★★★½

  • The Evil Dead

    ★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • The Changeling

    ★★★★

  • Alien

    ★★★★

  • Halloween

    ★★★½

  • Carrie

    ★★★½

  • Jaws

    ★★★½

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★

  • The Exorcist

    ★★★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★★

  • Psycho

    ★★★★