Kern has logged 62 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Makioka Sisters

The Makioka Sisters

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rat Film

Rat Film

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Furious 7

Furious 7

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fast & Furious 6

Fast & Furious 6

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Satantango

Satantango

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Sweet Hereafter

The Sweet Hereafter

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fast & Furious

Fast & Furious

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Roar

Roar

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Yankee Doodle Dandy

Yankee Doodle Dandy

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Our Time

Our Time

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hardcore

Hardcore

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
42 One Dream Rush

42 One Dream Rush

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Battle in Heaven

Battle in Heaven

2005
×
Read the review Edit this entry  
13
Japón

Japón

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
To Each His Own Cinema

To Each His Own Cinema

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sweet Sixteen

Sweet Sixteen

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lore

Lore

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Silence

The Silence

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Crimes of Passion

Crimes of Passion

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Two Hands

Two Hands

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry