• Mad Max

    ★★★★

  • Grease

    ★★★½

  • Star Wars

    ★★★★

  • Suspiria

    ★★★★½

  • Network

    ★★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★½

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★½

  • The Rocky Horror Picture Show

    ★★★★½

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • The Year Without a Santa Claus

    ★★★½

  • Robin Hood

    ★★★★

  • Mean Streets

    ★★★½

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Night of the Living Dead

    ★★★½

  • Yellow Submarine

    ★★★★½

  • Romeo and Juliet

    ★★★½

  • The Graduate

    ★★★★★

  • The Producers

    ★★★★½

  • The Jungle Book

    ★★★½

  • Persona

    ★★★★★

  • Who's Afraid of Virginia Woolf?

    ★★★★½

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★★

  • Breakfast at Tiffany's

    ★★★½

  • Yojimbo

    ★★★★★

  • One Hundred and One Dalmatians

    ★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • Hiroshima Mon Amour

    ★★★★★

  • The 400 Blows

    ★★★★½

  • Vertigo

    ★★★★½

  • 12 Angry Men

    ★★★★½

  • Rebel Without a Cause

    ★★★★½

  • Lady and the Tramp

    ★★★

  • Roman Holiday

    ★★★★★

  • Peter Pan

    ★★½

  • A Streetcar Named Desire

    ★★★★

  • Harvey

    ★★★★★

  • Bicycle Thieves

    ★★★★½

  • The Red Shoes

    ★★★★★

  • Hamlet

    ★★★½

  • Casablanca

    ★★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★

  • Fantasia

    ★★★★

  • The Great Dictator

    ★★★★

  • Pinocchio

    ★★½

  • The Wizard of Oz

    ★★★½

  • Tell Your Children

    ½

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★

  • A Trip to the Moon

    ★★★★

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

  • The Real Animated Adventures of Doc and Mharti

    ★★