• The Babadook

    ★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • Anchorman 2: The Legend Continues

    ★★★★

  • The Secret Life of Walter Mitty

    ★★★★

  • Bo Burnham: What.

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★½

  • American Hustle

    ★★

  • The Hobbit: The Desolation of Smaug

    ★★½

  • Frozen

    ★★★½

  • The Hunger Games: Catching Fire

    ★★★

  • 12 Years a Slave

    ★★★★

  • Her

    ★★★★½

  • Insidious: Chapter 2

    ★★★½

  • The Green Inferno

    ★★

  • What If

    ★★★★

  • The Double

    ★★★★★

  • Dallas Buyers Club

    ★★★★★

  • Locke

    ★★★★

  • Gravity

    ★★★★

  • About Time

    ★★★★★

  • In a World...

    ★★★★

  • Snowpiercer

    ★★★★½

  • Don Jon

    ★★★½

  • The Wolverine

    ★★★½

  • Sharknado

    ★★★½

  • The World's End

    ★★★★½

  • The Heat

    ★★★★

  • Kevin Hart: Let Me Explain

    ★★★

  • World War Z

    ★★★½

  • Despicable Me 2

    ★★★½

  • Man of Steel

    ★★★½

  • Monsters University

    ★★★½

  • This Is the End

    ★★★½

  • Now You See Me

    ★★½

  • The Hangover Part III

    ★★

  • The Great Gatsby

    ★★★½

  • Star Trek Into Darkness

    ★★★½

  • Pain & Gain

    ★★★½

  • Iron Man 3

    ★★★★

  • 42

    ★★★½

  • Oblivion

    ★★★½

  • Birdemic 2: The Resurrection

    ★★★★

  • The Conjuring

    ★★★★★

  • A Talking Cat!?!

    ★½

  • The Croods

    ★★★

  • Identity Thief

  • The Way Way Back

    ★★★★

  • We Are What We Are

    ★★★★

  • Movie 43

    ½

  • Les Misérables

    ★★★★

  • Django Unchained

    ★★★★★

  • The Hobbit: An Unexpected Journey

    ★★★★

  • Flight

    ★★★½

  • Wreck-It Ralph

    ★★★½

  • Skyfall

    ★★★★

  • Smiley

    ½

  • Argo

    ★★★½

  • Pitch Perfect

    ★★★

  • Looper

    ★★★★

  • House at the End of the Street

  • Much Ado About Nothing

    ★★★½

  • Silver Linings Playbook

    ★★★★½

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★★

  • The Place Beyond the Pines

    ★★★★½

  • Anna Karenina

    ★★★★

  • Frances Ha

    ★★★★★

  • The Master

    ★★★★★

  • It's Such a Beautiful Day

    ★★★★★

  • ParaNorman

    ★★★½

  • The Dark Knight Rises

    ★★★★

  • Ted

    ★★½

  • The Amazing Spider-Man

    ★★★