• Top Hat

    ★★★★½

  • The Bride of Frankenstein

    ★★★★½

  • Imitation of Life

    ★★★★

  • The Thin Man

    ★★★★

  • Twentieth Century

    ★★★½

  • The Black Cat

    ★★★

  • Sons of the Desert

    ★★★½

  • Duck Soup

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★½

  • Secrets

    ★★★★

  • Mystery of the Wax Museum

    ★★★½

  • The Bitter Tea of General Yen

    ★★★★

  • The Old Dark House

    ★★★★

  • The Most Dangerous Game

    ★★★½

  • White Zombie

    ★★★

  • Vampyr

    ★★★★

  • Scarface

    ★★★★

  • Freaks

    ★★★★★

  • The Blood of a Poet

    ★★★★

  • Frankenstein

    ★★★★★

  • M

    ★★★★★

  • The Public Enemy

    ★★★★

  • Dracula

    ★★★★

  • Industrial Britain

    ★★★

  • Animal Crackers

    ★★★½

  • Un Chien Andalou

    ★★★★

  • Spite Marriage

    ★★★½

  • Steamboat Willie

    ★★★★½

  • The Cameraman

    ★★★

  • The Man Who Laughs

    ★★★★½

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★

  • Steamboat Bill, Jr.

    ★★★½

  • The Battle of the Century

    ★★★½

  • Sugar Daddies

    ★★★

  • College

    ★★★½

  • Duck Soup

    ★★★½

  • Metropolis

    ★★★★★

  • The General

    ★★★★

  • Battling Butler

    ★★★

  • Thundering Fleas

    ★★½

  • Moana

    ★★★½

  • Go West

    ★★★

  • The Freshman

    ★★★★

  • The Phantom of the Opera

    ★★★★½

  • The Navigator

    ★★★

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★½

  • Our Hospitality

    ★★★½

  • Safety Last!

    ★★★★

  • The Love Nest

    ★★★½

  • The Balloonatic

    ★★★★

  • Day Dreams

    ★★★½

  • The Electric House

    ★★★★

  • Häxan

    ★★★★½

  • The Frozen North

    ★★★★½

  • The Blacksmith

    ★★★★★

  • My Wife's Relations

    ★★★★

  • Cops

    ★★★½

  • Nosferatu

    ★★★★½

  • The Paleface

    ★★★

  • The Boat

    ★★★

  • The Play House

    ★★★½

  • The Goat

    ★★★★

  • The High Sign

    ★★★★

  • Hard Luck

    ★★★½

  • The Haunted House

    ★★★½

  • The Phantom Carriage

    ★★★★½

  • Neighbors

    ★★★½

  • The Scarecrow

    ★★★½

  • Convict 13

    ★★★★

  • One Week

    ★★★½

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★

  • Within Our Gates

    ★★★