• Songs My Brothers Taught Me

    Songs My Brothers Taught Me

    ★★★½

    An engaging and engrossing story that is woven around characters not always used this well in films, Songs My Brothers Taught Me has a simple effectiveness, from the acting style to the script and plotting. Worth your time, if not exactly entirely unmissable.

  • Don’t Cry, Pretty Girls!

    Don’t Cry, Pretty Girls!

    ★★★

    Although it seems to be trying to say something more, this comes across as just a lightweight, extended musical medley. It's moderately enjoyable, but there are better musical medleys out there, and better films that make their other points more clearly.

  • Those That, at a Distance, Resemble Another

    Those That, at a Distance, Resemble Another

    ★★

    There's a good idea, and good intention, at the heart of this, but it's ultimately a film that is neither as interesting nor engaging as it needs to be in order to allow the viewer to feel the various connections more keenly.

  • Sully

    Sully

    ★★★★

    A fantastic cinematic telling of one hell of a true story, Hanks is as dependable as ever (and supported by a fantastic mixed cast) and the depiction of that forced landing on the Hudson is very well done. Eastwood directs with a good sense of balance between the facts and the emotional catharsis required on the way to an ending that aims to celebrate what happened, especially when you consider how things could have gone.

  • Tom Clancy's Without Remorse

    Tom Clancy's Without Remorse

    ★★★

    A Tom Clancy adventure tale, which means a lot of military tactics and hardware on display, Without Remorse is yet another vehicle for Michael B. Jordan that isn't really deserving of his talent. That's not to say that it's bad, it's just not great. And it could easily have been improved.

    Jordan plays John Kelly, a bit of a super-soldier. He's taken, along with his team, on a mission overseen by Robert Ritter (Jamie Bell). It turns out to be…

  • Black Pond

    Black Pond

    ★★★½

    A pleasant enough journey through some British nature, largely in, or at, the hands of people trying to conserve and peacefully observe it, Black Pond is a perfectly nice way to while away 42 minutes.

  • Rules Don't Apply

    Rules Don't Apply

    ★★★★

    A drama loosely based on part of the life of Howard Hughes, Rules Don't Apply allows the character of Hughes (played by writer-director, Warren Beatty) to cast a very long shadow over the lives of a driver/assistant named Frank (Alden Ehrenreich) and a newly-arrived potential film starlet, Marla (Lily Collins).

    The main storyline begins when Frank picks up Marla, who has just arrived in town with her mother, Lucy (Annette Bening). The two start to get along right away, but…

  • Malmkrog

    Malmkrog

    ★★

    Handsome and verbose, it may be, but Malmkrog is also far too invested in the words being spoken to allow them to really have any depth.
    An argument could be made that black is white, and that argument could be filmed. It wouldn't make the film any more than an exercise in debate and smugness. Make it over three hours long, and it could be a sequel to this.

  • Nightwish

    Nightwish

    ★★★½

    Written and directed by Bruce R. Cook, his second of only two films he directed, Nightwish is just the right kind of bonkers for anyone hankering for that wonderfully silly ‘80s horror vibe. It was suggested to me after I laid some praise on Spookies, and it’s easy to see why.

    The plot concerns a careless professor taking a bunch of students to a house that they’re going to investigate. There’s also a machine that has people trying to control…

  • Planet of the Sharks

    Planet of the Sharks

    ★½

    If you wanted to remake Waterworld for the cost of a few quid, and add a load of sharks, then you would probably end up with Planet Of The Sharks, a terrible film that I find myself now trying to review.

    The story is simple, yet also more complicated at times than it needs to be. All you need to know is that our planet has become flooded. And the food chain has changed, putting sharks at the very top.…

  • Spookies

    Spookies

    ★★★★

    Although I didn't know anything about the production history of the movie when I first saw it, as a teenager seeking out every horror movie with a tantalising title and/or lurid video cover, Spookies has always been a film I viewed with a mix of affection and admiration. I knew it wasn't quite how movies should be, going by the standard criteria that many use to judge their viewing experiences, but I also knew that I kind of loved it.…

  • Things Heard & Seen

    Things Heard & Seen

    ★★★

    If the past year or so has taught us anything, impact of a global pandemic aside, it is never to move in to a house with Amanda Seyfried. She just doesn't seem to have any luck with it. The biggest worry for most of us is watching the movers take our things in and out, and wincing if a beloved item of furniture is bumped and forced through a doorway that looks a bit too small for it. Seyfried seems…