kieloo has logged 131 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★½
Edit this entry  
19
Kagemusha

Kagemusha

1980
×
★★★
Edit this entry  
31
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★
Edit this entry  
16
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
Love Steaks

Love Steaks

2013
×
★½
Edit this entry  
22
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Nun

The Nun

2018
×
★½
Edit this entry  
06
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★½
Edit this entry  
19
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★½
Edit this entry  
11
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Bridget Jones: The Edge of Reason

Bridget Jones: The Edge of Reason

2004
×
★★½
Edit this entry  
08
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★½
Edit this entry  
08
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
Like Crazy

Like Crazy

2016
×
★★★
Edit this entry  
08
American Made

American Made

2017
×
★★★
Edit this entry  
05
A Moment in the Reeds

A Moment in the Reeds

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★½
Edit this entry  
03
How to Talk to Girls at Parties

How to Talk to Girls at Parties

2017
×
★★
Edit this entry  
02
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Edit this entry  
01
Holding the Man

Holding the Man

2015
×
★★★★
Edit this entry  
30
Monsters

Monsters

2010
×
★★★★
Edit this entry  
27
No Strings Attached

No Strings Attached

2011
×
★½
Edit this entry  
26
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Alex Strangelove

Alex Strangelove

2018
×
★★
Edit this entry  
24
Patrick Melrose

Patrick Melrose

2018
×
Edit this entry  
23
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★½
Edit this entry  
23
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
I Am Not an Easy Man

I Am Not an Easy Man

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Hair

Hair

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
06
6 Years

6 Years

2015
×
★★½
Edit this entry  
02
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Yves Saint Laurent

Yves Saint Laurent

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
À Nos Amours

À Nos Amours

1983
×
★★★½
Edit this entry  
26
Lover for a Day

Lover for a Day

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Beautiful Person

The Beautiful Person

2008
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★½
Edit this entry  
20
Black on White

Black on White

1968
×
★★★½
Edit this entry  
18
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★★
Edit this entry  
13
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★
Edit this entry  
12
The Art of Getting By

The Art of Getting By

2011
×
★★½
Edit this entry  
11
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★★★
Edit this entry