• The Three Deaths of Marisela Escobedo

    The Three Deaths of Marisela Escobedo

    ★★★½

    Sálganse de letterboxd, quiero estar solo :(

  • Titane

    Titane

    Yeah... this is fucking insane, definitely needs a rewatch.

  • Don't Look Up

    Don't Look Up

    ★★½

    Concept wise amazing, Content wise, not so amazing.

    “Don't Look Up” really want to be one of those movies with great comedy and social commentary, but stays too superficial, doing a predictable and bland critique… at least Leo DiCaprio was great.

    Oh, and most of the jokes don't land 😔👊

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    ★★★½

    This is my black panther 🥵

  • South Park: Post COVID

    South Park: Post COVID

    ★★★★

    Ladies and gentlemen, South Park is back…






    ...PLUS

  • Slender Man

    Slender Man

    ½

    I watched this movie with a friend looking for some stupid fun… Yeah, this is just atrocious, it's not even fun to make fun of, because the movie doesn't want to be a bad but fun horror movie or even a good horror movie, everyone here went for the easy money.

    The result? One of the most lazy, most generic and most boring movies I have ever seen.

  • El Angel

    El Angel

    ★★★½

    Watched this movie like 3 months ago but I forgot to log it 😔👊

  • Venom: Let There Be Carnage

    Venom: Let There Be Carnage

    Probably the dumbest movie I watch all year, but also the funniest.

  • The Suicide Squad

    The Suicide Squad

    ★★★½

    ↓↓ English review below ↓↓

    Ahora viendo The Suicide Squad otra vez, ya puedo notar algunos fallos:
    -Todo lo relacionado a Harley Quinn y Silvio Luna no aporta ni es realmente gracioso o divertido (exceptuando el escape de Harley).
    -Algunas bromas se podrían resolver de mejor manera.
    -Hay veces, en la línea entre la cursilería y la ironía se borra, llegando el momento en el que te preguntas si de verdad esta película tan consciente de los clichés del genero…

  • Malignant

    Malignant

    ★★½

    At first, a corny and sometimes boring horror movie with style.
    But after the twist, it becomes something incredible stupid and fun.

  • Black Widow

    Black Widow

    ★★

    There's definitely a good movie here somewhere, the problem is that is being suffocated by this marvel clusterfuck.

  • El Borde de las Sombras

    El Borde de las Sombras

    ★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    ↓↓ English review below ↓↓

    No hay nada realmente malo aquí, pero esto se siente demasiado que existe solo para festivales. No tiene un tema real a tratar, solo se queda en “abuso sexual = malo” sin ningún desarrollo. Ahora en la parte técnica, pues está bien lol.
    ---
    SANFIC 17 (2021) RANKED

    ///

    There's nothing really wrong here, but this feels too much "for the festivals". It does't have a real theme to deal with, it just stays in "sexual abuse = bad" without any development. Now for the technical part, well, it was good lol.
    ---
    SANFIC 17 (2021) RANKED