Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Leningrad Cowboys Go America

Leningrad Cowboys Go America

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
New Biz in the Hood

New Biz in the Hood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Lindenberg! Mach dein Ding

Lindenberg! Mach dein Ding

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mixtape

Mixtape

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Kaiserschmarrndrama

Kaiserschmarrndrama

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Three Wishes for Cinderella

Three Wishes for Cinderella

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
National Lampoon's Vacation

National Lampoon's Vacation

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Miles Davis: Birth of the Cool

Miles Davis: Birth of the Cool

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Saboteur

Saboteur

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Lock Up

Lock Up

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
M

M

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Beneath the Planet of the Apes

Beneath the Planet of the Apes

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Bodyguard

The Bodyguard

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Relic

The Relic

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Commando

Commando

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Cobra

Cobra

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The World Is Not Enough

The World Is Not Enough

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
I Was, I Am, I Will Be

I Was, I Am, I Will Be

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The 15:17 to Paris

The 15:17 to Paris

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Descendants

The Descendants

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Half Baked

Half Baked

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Men...

Men...

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Tomorrow Never Dies

Tomorrow Never Dies

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Hitman's Bodyguard

The Hitman's Bodyguard

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry