Andrew | A.J. has logged 49 entries for films during October 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Halloween

Halloween

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
28
October Sky

October Sky

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dead Silence

Dead Silence

2007
×
Read the review Edit this entry  
27
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Nerve

Nerve

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Let Me In

Let Me In

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Scream

Scream

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Buried

Buried

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Saw

Saw

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
28 Weeks Later

28 Weeks Later

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Carrie

Carrie

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Kingdom of Heaven

Kingdom of Heaven

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
They Live

They Live

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Shame

Shame

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Uninvited

The Uninvited

2009
×
Read the review Edit this entry  
07
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Trust

The Trust

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Looper

Looper

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Infiltrator

The Infiltrator

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
Read the review Edit this entry