kins has logged 377 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Edit this entry  
29
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
28
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Edit this entry  
27
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★
Edit this entry  
23
Song of Avignon

Song of Avignon

1998
×
Edit this entry  
23
Mothlight

Mothlight

1963
×
Edit this entry  
23
Pierre and Sonny Jim

Pierre and Sonny Jim

2001
×
Edit this entry  
23
Experimental Animation

Experimental Animation

1933
×
Edit this entry  
23
The Amputee

The Amputee

1974
×
Edit this entry  
23
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★★★
Edit this entry  
23
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
Edit this entry  
19
Troy

Troy

2004
×
Edit this entry  
18
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★
Edit this entry  
17
Alien

Alien

1979
×
★★★
Edit this entry  
16
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Love Actually

Love Actually

2003
×
Edit this entry  
14
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
Edit this entry  
14
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★
Edit this entry  
12
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Best Little Whorehouse in Texas

The Best Little Whorehouse in Texas

1982
×
★★★
Edit this entry  
10
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
Nimic

Nimic

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Edit this entry  
20
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
Edit this entry  
18
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
16
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Raise the Red Lantern

Raise the Red Lantern

1991
×
★★★
Edit this entry  
15
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
Cure

Cure

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★
Edit this entry  
14
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★
Edit this entry  
10
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Edit this entry  
09
Joshua

Joshua

2007
×
★★★
Edit this entry  
04
Steal This Film

Steal This Film

2006
×
Edit this entry  
04
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
The Lure

The Lure

2015
×
★★
Edit this entry  
31
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★
Edit this entry