Kirai has logged 213 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★
Edit this entry  
29
On the Silver Globe

On the Silver Globe

1988
×
Edit this entry  
28
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
25
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Isle

The Isle

2000
×
★★★★
Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Edit this entry  
15
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Marketa Lazarová

Marketa Lazarová

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★½
Edit this entry  
02
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★
Edit this entry  
22
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
His Motorbike, Her Island

His Motorbike, Her Island

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★
Edit this entry  
10
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★
Edit this entry  
07
Outer Space

Outer Space

1999
×
★★★
Edit this entry  
05
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
At Land

At Land

1944
×
★★★½
Edit this entry  
03
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Edit this entry  
02
Cemetery of Splendor

Cemetery of Splendor

2015
×
★★★★
Edit this entry  
31
OPAL

OPAL

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Edit this entry  
29
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★
Edit this entry  
28
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★
Edit this entry  
26
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Suicide Club

Suicide Club

2001
×
★★★
Edit this entry  
21
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Edit this entry