DK has logged 47 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★
Edit this entry  
15
From Here to Eternity

From Here to Eternity

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★½
Edit this entry  
08
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★★
Edit this entry  
27
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★½
Edit this entry  
25
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★
Edit this entry  
13
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★
Edit this entry  
01
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Stalag 17

Stalag 17

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Laura

Laura

1944
×
★★★★
Edit this entry  
25
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★
Edit this entry  
24
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
14
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★
Edit this entry  
02
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
8½

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry