Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Black Cauldron

The Black Cauldron

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★½
Edit this entry  
13
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Driving Miss Daisy

Driving Miss Daisy

1989
×
★★★★
Edit this entry  
13
Just Like Heaven

Just Like Heaven

2005
×
★★½
Edit this entry  
13
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Twister

Twister

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★
Edit this entry  
05
The Other Woman

The Other Woman

2014
×
★★★
Edit this entry  
03
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sister Act 2: Back in the Habit

Sister Act 2: Back in the Habit

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sister Act

Sister Act

1992
×
★★★★
Edit this entry  
31
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Stardust

Stardust

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Respect

Respect

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
3 Men and a Baby

3 Men and a Baby

1987
×
★★½
Edit this entry  
25
The Night House

The Night House

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Cinderella

Cinderella

1997
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Old

Old

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Edit this entry  
17
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hello, Dolly!

Hello, Dolly!

1969
×
★★★★
Edit this entry