Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
The Ghost and the Darkness

The Ghost and the Darkness

1996
×
★★½
Edit this entry  
19
Thunderheart

Thunderheart

1992
×
★★
Edit this entry  
18
Blown Away

Blown Away

1994
×
★★½
Edit this entry  
18
Judgment Night

Judgment Night

1993
×
Edit this entry  
17
Predator 2

Predator 2

1990
×
Edit this entry  
17
Predator

Predator

1987
×
★★★★
Edit this entry  
17
Dangerous Game

Dangerous Game

1988
×
Edit this entry  
16
Black Sunday

Black Sunday

1977
×
★★★½
Edit this entry  
16
Two-Minute Warning

Two-Minute Warning

1976
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Incident

The Incident

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Without Warning

Without Warning

1980
×
★★★
Edit this entry  
15
The Return

The Return

1980
×
Edit this entry  
15
The Running Man

The Running Man

1987
×
★★★
Edit this entry  
14
Raw Deal

Raw Deal

1986
×
★★★½
Edit this entry  
14
Commando

Commando

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Kill Me Again

Kill Me Again

1989
×
★★★★
Edit this entry  
12
Without a Trace

Without a Trace

1983
×
★★★★
Edit this entry  
12
Hostile Witness

Hostile Witness

1968
×
★★★½
Edit this entry  
11
Panic in Year Zero!

Panic in Year Zero!

1962
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Safecracker

The Safecracker

1958
×
★★★★
Edit this entry  
10
Lisbon

Lisbon

1956
×
★★★
Edit this entry  
10
A Man Alone

A Man Alone

1955
×
★★★½
Edit this entry  
10
Here Come the Tigers

Here Come the Tigers

1978
×
★★
Edit this entry  
10
Manny's Orphans

Manny's Orphans

1978
×
★★★½
Edit this entry  
09
Bad News Bears

Bad News Bears

2005
×
½
Edit this entry  
09
The Bad News Bears Go to Japan

The Bad News Bears Go to Japan

1978
×
★★
Edit this entry  
08
The Bad News Bears in Breaking Training

The Bad News Bears in Breaking Training

1977
×
★★★
Edit this entry  
08
The Bad News Bears

The Bad News Bears

1976
×
★★★★
Edit this entry  
04
Giro City

Giro City

1982
×
★★
Edit this entry  
04
The Triple Echo

The Triple Echo

1972
×
★★★★
Edit this entry  
03
Hallucination Strip

Hallucination Strip

1975
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Nighthawks

Nighthawks

1981
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Competition

The Competition

1980
×
★★★★
Edit this entry  
01
On the Yard

On the Yard

1978
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Stepford Wives

The Stepford Wives

1975
×
★★★★
Edit this entry  
30
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★½
Edit this entry  
30
What's Cooking?

What's Cooking?

2000
×
★½
Edit this entry  
30
Bhaji on the Beach

Bhaji on the Beach

1993
×
★★★
Edit this entry  
29
The Château

The Château

2001
×
★★★
Edit this entry  
29
Woodshock

Woodshock

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Antiviral

Antiviral

2012
×
★★½
Edit this entry  
28
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★
Edit this entry  
28
The Guard

The Guard

2011
×
Edit this entry  
28
Bunny and the Bull

Bunny and the Bull

2009
×
★★½
Edit this entry  
27
Everything is Illuminated

Everything is Illuminated

2005
×
Edit this entry  
27
How to Get Ahead in Advertising

How to Get Ahead in Advertising

1989
×
★★★½
Edit this entry  
27
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★½
Edit this entry  
26
Child's Play

Child's Play

2019
×
★½
Edit this entry  
26
The First Purge

The First Purge

2018
×
★★½
Edit this entry