Waqar has logged 28 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Monos

Monos

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ema

Ema

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The River

The River

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Red Beard

Red Beard

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Dream of a Ridiculous Man

The Dream of a Ridiculous Man

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mermaid

Mermaid

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Raise the Red Lantern

Raise the Red Lantern

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Lunchbox

The Lunchbox

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
To Live

To Live

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Red Sorghum

Red Sorghum

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Burden of Dreams

Burden of Dreams

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Snow on tha Bluff

Snow on tha Bluff

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry