• Apocalypse Now

    ★★★★★

  • The Warriors

    ★★★★

  • The Deer Hunter

    ★★★½

  • Halloween

    ★★★½

  • Drunken Master

    ★★★★

  • Days of Heaven

    ★★★★

  • Dawn of the Dead

    ★★★½

  • The Five Venoms

    ★★★

  • Midnight Express

    ★★★½

  • The 36th Chamber of Shaolin

    ★★★★★

  • Boxer

    ★★★½

  • The Duellists

    ★★★½

  • House

    ★★★½

  • The American Friend

    ★★★★½

  • Star Wars

    ★★★★½

  • Roots

    ★★★★

  • Pumping Iron

    ★★★★

  • Mikey and Nicky

    ★★★★

  • Rocky

    ★★★★½

  • Chinese Roulette

    ★★★

  • Assault on Precinct 13

    ★★★

  • Carrie

    ★★★★

  • In the Realm of the Senses

    ★★★½

  • The Killing of a Chinese Bookie

    ★★★½

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★½

  • Dog Day Afternoon

    ★★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • Ali: Fear Eats the Soul

    ★★★

  • Papillon

    ★★★★

  • Serpico

    ★★★½

  • Badlands

    ★★★★

  • Mean Streets

    ★★★½

  • Enter the Dragon

    ★★★★

  • The Way of the Dragon

    ★★★★

  • The Godfather

    ★★★★½

  • Wake in Fright

    ★★★★

  • Punishment Park

    ★★★★½

  • Throw Away Your Books, Rally in the Streets

    ★★★★★

  • Funeral Parade of Roses

    ★★★½

  • Army of Shadows

    ★★★★½

  • In the Heat of the Night

    ★★★★

  • Belle de Jour

    ★★★★

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★½

  • For a Few Dollars More

    ★★★½

  • Red Beard

    ★★★★★

  • Kwaidan

    ★★★★

  • A Fistful of Dollars

    ★★★★

  • High and Low

    ★★★★★

  • An Actor's Revenge

    ★★★½

  • Harakiri

    ★★★★★

  • Pitfall

    ★★★½

  • The Tale of Zatoichi

    ★★★★

  • Cléo from 5 to 7

    ★★★★½

  • Ivan's Childhood

    ★★★★

  • La Jetée

    ★★★★

  • Sanjuro

    ★★★½

  • Yojimbo

    ★★★★½

  • Psycho

    ★★★★

  • Le Trou

    ★★★★½

  • Good Morning

    ★★★★

  • The Human Condition I: No Greater Love

    ★★★★★

  • Paths of Glory

    ★★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • Ace in the Hole

    ★★★★½

  • Late Spring

    ★★★★★

  • The Third Man

    ★★★★½

  • Rope

    ★★★★

  • Drunken Angel

    ★★★★

  • I Was Born, But...

    ★★★★

  • The Goat

    ★★★½