Kevin has logged 48 entries for films during August 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
You Can't Take It with You

You Can't Take It with You

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Pat Garrett & Billy the Kid

Pat Garrett & Billy the Kid

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lovers

The Lovers

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Fort Apache

Fort Apache

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
My Big Fat Greek Wedding

My Big Fat Greek Wedding

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mr. Deeds Goes to Town

Mr. Deeds Goes to Town

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Presumed Innocent

Presumed Innocent

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Family Plot

Family Plot

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Talk of the Town

The Talk of the Town

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Cookie's Fortune

Cookie's Fortune

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Wind River

Wind River

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
U Turn

U Turn

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Adam's Rib

Adam's Rib

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Glass Castle

The Glass Castle

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Inherit the Wind

Inherit the Wind

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Samurai I: Musashi Miyamoto

Samurai I: Musashi Miyamoto

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Looker

Looker

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Celebrity

Celebrity

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dead Men Don't Wear Plaid

Dead Men Don't Wear Plaid

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Leap of Faith

Leap of Faith

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Detroit

Detroit

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
True Lies

True Lies

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Catch-22

Catch-22

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Logan's Run

Logan's Run

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Private Benjamin

Private Benjamin

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Lion in Winter

The Lion in Winter

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry