Kljunas has logged 81 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Flight

Flight

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Water Diviner

The Water Diviner

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
House of Flying Daggers

House of Flying Daggers

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Raise the Red Lantern

Raise the Red Lantern

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Downfall

Downfall

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Host

The Host

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mirror

Mirror

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Badlands

Badlands

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry