Kyle has logged 417 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The First Purge

The First Purge

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Purge

The Purge

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Residue

Residue

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Santa Clause 3: The Escape Clause

The Santa Clause 3: The Escape Clause

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fatale

Fatale

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jingle Jangle: A Christmas Journey

Jingle Jangle: A Christmas Journey

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mulan

Mulan

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Road Trip

Road Trip

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fargo

Fargo

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Half Brothers

Half Brothers

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
All My Life

All My Life

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Croods: A New Age

The Croods: A New Age

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Run

Run

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Last Vermeer

The Last Vermeer

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Vanguard

Vanguard

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Time to Kill

A Time to Kill

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Pelican Brief

The Pelican Brief

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Client

The Client

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Freaky

Freaky

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry