2020

Kyle Wilson Kyle Wilson’s year in review

Highest rated films

  • The Invisible Man

    ★★★★★

  • Unhinged

    ★★★★★

  • Tenet

    ★★★★½

  • Onward

    ★★★★½

  • Monster Hunter

    ★★★★½

  • Words on Bathroom Walls

    ★★★★½

  • Soul

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Joker

    ★★★★★

  • Inception

    ★★★★★

  • Get Out

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • Interstellar

    ★★★★★

  • Black Panther

    ★★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★★

  • Coco

    ★★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★★

  • Jurassic Park

    ★★★★★

  • Toy Story

    ★★★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 417 Films watched
  • 34.8 Average per month
  • 8 Average per week

Milestones

First Film

Star Wars: The Rise of Skywalker

Jan 2

Most Watched

Star Wars: The Rise of Skywalker

twice

Parasite

twice

Last Film

The Sound of Music

Dec 31

Genres, countries & languages

Action
142 films
Adventure
140 films
Thriller
131 films
Drama
124 films
Comedy
119 films
Fantasy
90 films
Family
84 films
Sci Fi
72 films
Horror
66 films
Crime
50 films
USA
395 films
UK
61 films
Canada
31 films
China
16 films
Germany
15 films
Japan
11 films
France
9 films
New Zealand
8 films
Australia
7 films
Spain
5 films
English
414 films
Spanish
37 films
French
31 films
German
21 films
Italian
18 films
Russian
14 films
Chinese
13 films
Arabic
11 films
Japanese
10 films
Cantonese
7 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Kyle’s most liked review

Fatale

Fatale

★★★★

I genuinely enjoyed this film. Took a long while to get to the thriller component of the film, nd the film was fairly easy to predict. But it was a fun time for me and exceeded any expectations I had going into the film.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

The Grudge
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Rocky Mountain Express
Average weighted rating:

3.5

Films Kyle watched in 2020

  • The Sound of Music
  • The First Purge
  • The Purge: Election Year
  • The Purge: Anarchy
  • The Purge
  • The Midnight Sky
  • Residue
  • A Christmas Carol
  • Mickey's Christmas Carol
  • The Santa Clause 3: The Escape Clause
  • Soul
  • The Santa Clause 2
  • The Trial of the Chicago 7
  • The Santa Clause
  • The Christmas Chronicles
  • It's a Wonderful Life
  • White Christmas
  • Monster Hunter
  • The Grinch
  • The Muppet Christmas Carol
  • Fatale
  • How the Grinch Stole Christmas
  • How the Grinch Stole Christmas!
  • Jingle Jangle: A Christmas Journey
  • Mulan
  • Road Trip
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Fargo
  • Kill Bill: Vol. 2
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • Home Alone
  • Half Brothers
  • All My Life
  • The Godfather: Part III
  • The Croods: A New Age
  • Elf
  • Fantasia
  • Run
  • The Last Vermeer
  • A Christmas Story
  • Vanguard
  • Girls Trip
  • A Time to Kill
  • The Pelican Brief
  • The Client
  • Guardians of the Galaxy
  • Freaky
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Get Out
  • Avatar
  • Toy Story 2
  • Toy Story
  • Return of the Jedi
  • Star Wars
  • Let Him Go
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Solo: A Star Wars Story
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Into the Forest
  • Alita: Battle Angel
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • V for Vendetta
  • Edward Scissorhands
  • Sleepy Hollow
  • Halloween
  • Return to Halloweentown
  • Halloweentown High
  • Halloweentown II: Kalabar's Revenge
  • Halloweentown
  • Little Shop of Horrors
  • Casper
  • The House with a Clock in Its Walls
  • Poltergeist
  • Pan's Labyrinth
  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
  • Come Play
  • The Empty Man
  • The Kid Detective
  • Frankenweenie
  • Mr. Holland's Opus
  • Sinister
  • Black Box
  • Evil Eye
  • Doctor Sleep
  • The Shining
  • The Exorcist
  • The Croods
  • Nocturne
  • The Lie
  • The Nightmare Before Christmas
  • The Texas Chainsaw Massacre
  • The Sixth Sense
  • Friday the 13th
  • 2 Hearts
  • Honest Thief
  • Bumblebee
  • The Haunted Mansion
  • Yellow Rose
  • The Black Cauldron
  • Gremlins
  • Corpse Bride
  • Ghostbusters
  • The War with Grandpa
  • Hocus Pocus
  • Transformers: The Last Knight
  • Transformers: Age of Extinction
  • Transformers: Dark of the Moon
  • Game Night
  • RBG
  • In the Shadow of the Moon
  • On the Basis of Sex
  • Shortcut
  • Kajillionaire
  • Enola Holmes
  • The Empire Strikes Back
  • Transformers: Revenge of the Fallen
  • Antebellum
  • Transformers
  • Ice Age: Dawn of the Dinosaurs
  • Infidel
  • Ice Age: The Meltdown
  • The Social Dilemma
  • Black Panther
  • Ice Age
  • The Broken Hearts Gallery
  • The Tigger Movie
  • Piglet's Big Movie
  • Freaks
  • The Many Adventures of Winnie the Pooh
  • Pooh's Heffalump Movie
  • The Lizzie McGuire Movie
  • Zodiac
  • Insidious: The Last Key
  • Insidious: Chapter 3
  • Insidious: Chapter 2
  • Insidious
  • I'm Thinking of Ending Things
  • 42
  • Rio 2
  • The Personal History of David Copperfield
  • Raiders of the Lost Ark
  • Snowpiercer
  • Tenet
  • Interstellar
  • Rio
  • Dunkirk
  • 13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi
  • The New Mutants
  • Words on Bathroom Walls
  • Jack
  • An Extremely Goofy Movie
  • A Goofy Movie
  • The Parent Trap
  • The Burnt Orange Heresy
  • Cut Throat City
  • Unhinged
  • Megamind
  • Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales
  • Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides
  • Pirates of the Caribbean: At World's End
  • Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
  • Uncle Buck
  • Misery
  • Kill Bill: Vol. 1
  • Gladiator
  • The Princess Diaries 2: Royal Engagement
  • Inception
  • Black Hawk Down
  • Extremely Loud & Incredibly Close
  • Zero Dark Thirty
  • World Trade Center
  • United 93
  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw
  • Stir of Echoes
  • You Should Have Left
  • American Sniper
  • Mission: Impossible - Fallout
  • The Fate of the Furious
  • Furious 7
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Alien: Covenant
  • Fast & Furious 6
  • Prometheus
  • Fast Five
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Fast & Furious
  • Long Shot
  • The Breakfast Club
  • Pacific Rim: Uprising
  • Alien Resurrection
  • The Fast and the Furious: Tokyo Drift
  • Mission: Impossible III
  • Alien³
  • 2 Fast 2 Furious
  • Pacific Rim
  • The Fast and the Furious
  • Aliens
  • Mission: Impossible II
  • Irresistible
  • Angel Has Fallen

See all 417

World map

Highly rated films Kyle is yet to see

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • Hamilton
  • What the Constitution Means to Me
  • Black Is King
  • Wolfwalkers
  • Quo vadis, Aida?
  • Violet Evergarden: The Movie
  • Mangrove

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more