Keaton has logged 46 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Crumb

Crumb

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
El Topo

El Topo

1970
×
★★★★
Edit this entry  
25
Time Bandits

Time Bandits

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Point Break

Point Break

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jesus Camp

Jesus Camp

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Logan

Logan

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Wrong Guy

The Wrong Guy

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ted

Ted

2012
×
Read the review Edit this entry  
12
American Animals

American Animals

2018
×
★★½
Edit this entry  
11
Kill Bill: The Whole Bloody Affair

Kill Bill: The Whole Bloody Affair

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Fat City

Fat City

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★★
Edit this entry  
07
Inception

Inception

2010
×
★★½
Edit this entry  
06
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jiro Dreams of Sushi

Jiro Dreams of Sushi

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Circus

The Circus

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Caché

Caché

2005
×
★★★
Edit this entry  
04
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★
Edit this entry  
03
Mother

Mother

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Edit this entry  
02
Full Force

Full Force

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★
Edit this entry  
01
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Raid

The Raid

2011
×
★★★½
Edit this entry  
01
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry