Karli has logged 36 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shaft

Shaft

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
MouseHunt

MouseHunt

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Unsane

Unsane

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Evolution

Evolution

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
35 Shots of Rum

35 Shots of Rum

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Demolition Man

Demolition Man

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
In the Soup

In the Soup

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Derek DelGaudio's In & of Itself

Derek DelGaudio's In & of Itself

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Marjorie Prime

Marjorie Prime

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
American Ultra

American Ultra

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ma

Ma

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Downtown '81

Downtown '81

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
Read the review Edit this entry