Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Karli Marulli

Karli Marulli

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • RSS feed for Karli
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Karli’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2021
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • The Holy Mountain

    The Holy Mountain 1973

    ★★★★ Watched by Karli Marulli 09 Apr, 2021

    haha whoa

  • Shaft

    Shaft 2000

    ★★★ Watched by Karli Marulli 06 Apr, 2021

    Busta always steals the show

  • The Heartbreak Kid

    The Heartbreak Kid 1972

    ★★★★★ Added by Karli Marulli

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Lila orders a "double" chocolate shake at the diner and im wondering if there is double the usual amount of chocolate in it or is it just twice as big

  • MouseHunt

    MouseHunt 1997

    ★★★½ Watched by Karli Marulli 27 Mar, 2021

    the mouse is really cute, I hope he's still alive

  • Bad Trip

    Bad Trip 2021

    ★★★ Watched by Karli Marulli 26 Mar, 2021

    Glad to see Michaela Conlin from Bones

  • Unsane

    Unsane 2018

    ★★½ Watched by Karli Marulli 23 Mar, 2021

    hmmm!!!

  • Hillbilly Elegy

    Hillbilly Elegy 2020

    ★½ Watched by Karli Marulli 20 Mar, 2021

    Hillbilly SMELLegy

  • Evolution

    Evolution 2001

    ★★½ Watched by Karli Marulli 18 Mar, 2021

    This is basically what i wanted but it mostly made me want to watch Slither or Independence Day. Like i know its basically a parody of independence day but its not funny enough

  • Dead Ringers

    Dead Ringers 1988

    ★★★★ Watched by Karli Marulli 16 Mar, 2021

    Jeremy Irons? actually jeremy ACTS. like twins!

  • Aguirre, the Wrath of God

    Aguirre, the Wrath of God 1972

    ★★★★ Added by Karli Marulli

    got a fandor free trial so im trying to watch a lot of fandor shit

  • The Watermelon Woman

    The Watermelon Woman 1996

    ★★★★½ Watched by Karli Marulli 13 Mar, 2021

    Fantastic from start to finish. I love the inter-generational storytelling and the documentary framing. The street interviews are so good and everyone's outfits rule

  • 35 Shots of Rum

    35 Shots of Rum 2008

    ★★★★ Watched by Karli Marulli 13 Mar, 2021

    do a shot every time they do 35 shots of rum

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Podcast
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter Facebook Instagram

© Letterboxd Limited. Made by fans in Auckland, New Zealand. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.