kmarus has logged 63 entries for films during March 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★
Edit this entry  
31
Commando

Commando

1985
×
★★★½
Edit this entry  
29
Another Woman

Another Woman

1988
×
★★★
Edit this entry  
29
Pusher

Pusher

1996
×
★★★★
Edit this entry  
29
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★★
Edit this entry  
29
Love Me Tonight

Love Me Tonight

1932
×
★★★★
Edit this entry  
28
Hud

Hud

1963
×
★★★★
Edit this entry  
28
A Week's Vacation

A Week's Vacation

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Superbad

Superbad

2007
×
★★★½
Edit this entry  
27
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Get Shorty

Get Shorty

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
King Kong

King Kong

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Sign of the Cross

The Sign of the Cross

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Play Misty for Me

Play Misty for Me

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Billy Liar

Billy Liar

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Hot Rock

The Hot Rock

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Little Girl Who Lives Down the Lane

The Little Girl Who Lives Down the Lane

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Watchmen

Watchmen

2009
×
Read the review Edit this entry  
23
Léon Morin, Priest

Léon Morin, Priest

1961
×
★★★★
Edit this entry  
22
Christmas in July

Christmas in July

1940
×
★★★
Edit this entry  
22
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Robin and Marian

Robin and Marian

1976
×
★★★½
Edit this entry  
21
Mad Dog and Glory

Mad Dog and Glory

1993
×
★★½
Edit this entry  
20
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★½
Edit this entry  
20
Paris When It Sizzles

Paris When It Sizzles

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
An Affair to Remember

An Affair to Remember

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Swindle

The Swindle

1997
×
★★★★
Edit this entry  
16
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Ashes of Time

Ashes of Time

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ghidorah, the Three-Headed Monster

Ghidorah, the Three-Headed Monster

1964
×
★★★
Edit this entry  
12
My Dream Is Yours

My Dream Is Yours

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Soul

Soul

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The King and I

The King and I

1956
×
★★★½
Edit this entry  
11
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★
Edit this entry  
10
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★
Edit this entry  
09
Rendez-vous

Rendez-vous

1985
×
★★½
Edit this entry  
08
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Earrings of Madame de...

The Earrings of Madame de...

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Hail the Conquering Hero

Hail the Conquering Hero

1944
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Mauritanian

The Mauritanian

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
The Infernal Cauldron

The Infernal Cauldron

1903
×
Edit this entry  
05
The Diabolic Tenant

The Diabolic Tenant

1909
×
Edit this entry  
05
The Pillar of Fire

The Pillar of Fire

1899
×
Edit this entry