Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Million Ways to Die in the West

A Million Ways to Die in the West

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Amperland, NY

Amperland, NY

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Paul

Paul

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
8-Bit Christmas

8-Bit Christmas

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Amour

Amour

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Together Together

Together Together

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cop Land

Cop Land

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★
Edit this entry  
29
Mickey's Tale of Two Witches

Mickey's Tale of Two Witches

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Val

Val

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Moomins and the Comet Chase

Moomins and the Comet Chase

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cam

Cam

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Timecrimes

Timecrimes

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Insidious

Insidious

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Klute

Klute

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Madagascar

Madagascar

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Angel Heart

Angel Heart

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Pooh's Grand Adventure: The Search for Christopher Robin

Pooh's Grand Adventure: The Search for Christopher Robin

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
42nd Street

42nd Street

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Fog

The Fog

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry