• Pig

    Pig

    ★★★★

    Is it weird that I could watch Nic Cage smell ingredients for hours?

  • Blow the Man Down

    Blow the Man Down

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    This felt like an episode of CSI for some reason. Maybe cause watching Martindale do her thing makes me think, most recently, of The Americans. Though I will never forget her part all the way back in Million Dollar Baby. In any case, this film has one of those plots that I feel like gets us to the middle of a story that’s about to get real interesting and then it just ends.

    I’m less interested in two kids fumbling their…

  • Hustlers

    Hustlers

    ★★★½

    Finally, a story that sheds light on the tragic plight of those poor white Wall Street CEOs. There’s not a day goes by that I don’t count my lucky stars for having gone into public education so I don’t have to worry about being preyed upon by scheming exotic dancers trying to get my annual salary in one night.

  • The Lost Daughter

    The Lost Daughter

    ★★★

    Feeling trapped working from home as a young academic who also happens to be raising toddlers without daycare = the original pandemic.

  • A Million Ways to Die in the West

    A Million Ways to Die in the West

    ★★★

    Surprisingly sufferable?

    An anachronistic modern stand-up sensibility dropped into the wild west and just commenting on how awful everything is, it actually kind of works.

    Unfortunately, it does not justify the run time and really runs out of steam in the back half.

  • Perfect Blue

    Perfect Blue

    ★★★★½

    Well, I wasn’t expecting to have nightmares tonight, yet here we are.

    This wild ride does an incredible job of exploring the inherent duality and self-exploitation in celebrity. I’ve never seen a film so perfectly capture an actor’s blurred lines of role vs. reality with such disorienting precision.
    Kon expertly takes advantage of the medium to create a dazzlingly dizzying sense of deja vu and almost surgical ambiguity that keeps you squinting at a Magic Eye you can’t quite make out.

  • In the Mood for Love

    In the Mood for Love

    ★★★★★

    I think it was Kubrick who said, when asked why he does so many takes, something to the effect of- to strip away all of the acting from the performances. Here it feels like Wong Kar wai has done just that. It reminded me of one of my favorite films, The Graduate, in which Nichols similarly had everything over rehearsed to the point where, when a camera was finally turned on the actor and actresses ceased to exist and the…

  • Amperland, NY

    Amperland, NY

    ★★★½

    Appropriately strange. I enjoyed the concept and production, might even have to pick up the record. In every band I’ve ever been in, the idea of living together and just rocking out was an unrealized fantasy and I’m all for wish fulfillment in the early throes of 2022.

  • Alice in Wonderland

    Alice in Wonderland

    ★★★★

    The Cheshire Cat actor is Winnie The Pooh?!? 🤯

  • First Blood

    First Blood

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I was expecting Commando and that may be where the four sequels are headed, but the portrait drawn of John Rambo in First Blood has more texture and detail than one-liners and machismo. After raining gunfire in the climax, tears stream down his face and he gives a choked up monologue about post-war challenges faced by soldiers returning home. It feels earned and, dare I say, authentic even.

    So, what’s different here than in the myriad other vets-struggle-to-reacclimatize pictures? It is made in…

  • The Seventh Seal

    The Seventh Seal

    ★★★

    This feels like one of those films I’m going to like more after reading about it and subconsciously searching for ways to give it more credit based on its reputation. I think it comes down to expectations- I was aware of the chess match with death device before viewing, as I would suspect many of us are, and with that I was prepared for profundity, the romanticism of an auteur like Bergman unlocking great truths about philosophy and religion in…

  • Dolemite Is My Name

    Dolemite Is My Name

    ★★★½

    Dolemite Is My Name draws obvious comparisons to The Disaster Artist and Bowfinger, but being based on a true story about a relatively unknown African American performer lends a bit more weight and import to Dolemite.

    Unfortunately, this film about an irreverent comic figure is ultimately more interesting homage than funny, which is a pretty weak criticism and maybe even unfair, but I was hoping for more of those irreverent laughs along the way. Especially with all of the footage…