Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
Edit this entry  
14
La Cérémonie

La Cérémonie

1995
×
Edit this entry  
10
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
Edit this entry  
08
Cat's Cradle

Cat's Cradle

1959
×
Edit this entry  
08
The Riddle of Lumen

The Riddle of Lumen

1972
×
Edit this entry  
07
I Confess

I Confess

1953
×
Edit this entry  
31
Things to Come

Things to Come

2016
×
Edit this entry  
30
Modern Girls

Modern Girls

1986
×
Edit this entry  
28
The American President

The American President

1995
×
Edit this entry  
28
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
Edit this entry  
18
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Pretend It's a City

Pretend It's a City

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
Searching for Beauty in Student Loan Debt or at Least the Envelopes in Which it Comes

Searching for Beauty in Student Loan Debt or at Least the Envelopes in Which it Comes

2020
×
★★
Edit this entry  
10
eyesore

eyesore

2020
×
★★
Edit this entry  
09
Ansias

Ansias

2018
×
★★
Edit this entry  
09
last gleaming (sketch #1)

last gleaming (sketch #1)

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Goodbye Pig

Goodbye Pig

2014
×
★★★
Edit this entry  
09
No Land

No Land

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Auricon Test #2

Auricon Test #2

2020
×
★★★
Edit this entry  
09
Old Hat

Old Hat

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Pink Opaque

Pink Opaque

2003
×
★★½
Edit this entry  
09
Decked Out

Decked Out

2014
×
★★★
Edit this entry  
09
Palms

Palms

2011
×
★★★
Edit this entry  
09
The Distance Between Here and There

The Distance Between Here and There

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
09
VOID (4.INABILITY)

VOID (4.INABILITY)

2016
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Waves

The Waves

2004
×
★★★
Edit this entry  
09
The Dark Room

The Dark Room

2001
×
★★★
Edit this entry  
05
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Goodbye First Love

Goodbye First Love

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
21
American Experience: Jimmy Carter

American Experience: Jimmy Carter

2002
×
★★★
Edit this entry  
21
The Roommate

The Roommate

2011
×
Edit this entry  
18
Wonder Wheel

Wonder Wheel

2017
×
★½
Edit this entry  
16
Eat My Makeup!

Eat My Makeup!

2005
×
★½
Edit this entry  
16
The Touch Retouched

The Touch Retouched

2002
×
★★★
Edit this entry  
16
Electrocute Your Stars

Electrocute Your Stars

2004
×
★★★½
Edit this entry  
15
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★½
Edit this entry  
13
Three Examples of Myself as Queen

Three Examples of Myself as Queen

1994
×
★½
Edit this entry  
13
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★
Edit this entry  
11
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★★
Edit this entry  
08
Suspense.

Suspense.

1913
×
★★★
Edit this entry  
07
The Little Girl and Her Cat

The Little Girl and Her Cat

1899
×
★★★
Edit this entry