• Eyes Wide Shut

    Eyes Wide Shut

    ★★★★★

    The ultimate example for me of a movie being both incredibly hilarious and deeply serious. Not alternately, but simultaneously. One of the most unique tonal accomplishments.

  • Carol

    Carol

    ★★★★★

    To President McKinley!

  • Gremlins

    Gremlins

    ★★★★★

    Watching the gremlins eat popcorn in a movie theater made me nostalgic for the pre-covid world.

  • Never Goin' Back

    Never Goin' Back

    ★★★

    I know I’m old because the only person I can relate to in this movie is their manager.

  • Charlotte's Web

    Charlotte's Web

    ★★★

    “We’re born, we live a little while, we die.”

  • So Many Ideas Impossible To Do All

    So Many Ideas Impossible To Do All

    ★★★★

    Like the extraordinary Lynne Sachs film A Month of Single Frames, So Many Ideas Impossible To Do All finds a third party tasked with exploring Barbara's Hammer's past through a curated collection of text and film fragments. In this case, Mark Street pieces together the long and sporadic correspondence between Hammer and Jane Brakhage.

    Jane Brakhage is one of the most iconic faces in cinema history. Still, even though we have seen Jane in some of her most intimate moments,…

  • Poem Field No. 1

    Poem Field No. 1

    ★★★

    Appropriate that I watched this shortly after Crossroad by Phil Solomon and Mark Lapore... Although maybe I should have watched it first? Like Solomon's video game derived film poems, VanDerBeek was interested in finding beauty in the imagery generated by a new world of computer graphics, although in this case of a much more primitive flavor.

  • Falling

    Falling

    ★★★★

    Lovely 16mm study of autumnal light, foliage, etc. The "falling" of the title at first seems purely seasonal, but ends up taking a literal turn that is both amusing and pleasantly disorienting.

  • Crossroad

    Crossroad

    ★★★½

    Phil Solomon's Grand Theft Auto films have always perplexed me. In a way, they fall loosely in the tradition of found footage film. Although in films like Crossroad and Still Raining, Still Dreaming the creators obviously control the raw material to a degree... So maybe that way of looking at it doesn't quite work. It is still always invigorating to see something bland and functional repurposed into something strange and haunting, especially when it comes from a source I otherwise would have ignored. However, Solomon's Empire is still easily my favorite in his GTA cycle.

  • Damien: Omen II

    Damien: Omen II

    ★★★

    Maintains a level of hysteria and flamboyance throughout that rivals only Stephen Daldry’s The Hours, although this is much more fun. The kills being so creative and ridiculous makes II less dull and gloomy than the original. Equating Damien’s realization that he is the antichrist with the fears that go along with puberty adds a nice additional camp touch.

  • Holidate

    Holidate

    ★★½

    As the old cliche goes -- "it practically writes itself." That line could apply to both Holidate the movie and to basically all the criticism of Holidate. There is no interesting or original way to point out what's wrong with this thing. So I just won't. But if you think Emma Roberts is charming and you want something good for zoning out on the couch while mildly hungover and stressed out, then go for it. If at least one of the above does not apply to you, then don't.

  • Psycho IV: The Beginning

    Psycho IV: The Beginning

    ★★½

    The weakest (and stupidest) of the Psycho sequels. By the time the credits roll the same themes and motifs have been repeated so many times over the course of all four films that you’re glad this entry—and the whole series—is over. It’s still kind of fun though, even if its focus on Norman’s backstory ruins his appeal (much like how the expository “world building” of some sci-fi and fantasy films reduces them to a series of boring and irrelevant trivia…