Geoff has logged 132 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Edit this entry  
21
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★
Edit this entry  
19
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★½
Edit this entry  
19
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★
Edit this entry  
18
Red State

Red State

2011
×
★★★½
Edit this entry  
18
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Edit this entry  
17
Clerks II

Clerks II

2006
×
★★★½
Edit this entry  
15
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Edit this entry  
14
Soul Boys of the Western World

Soul Boys of the Western World

2014
×
★★★½
Edit this entry  
09
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Edit this entry  
06
Fury

Fury

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Edit this entry  
01
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★½
Edit this entry  
29
Grosse Pointe Blank

Grosse Pointe Blank

1997
×
★★★½
Edit this entry  
28
Harry Brown

Harry Brown

2009
×
★★★½
Edit this entry  
24
Gangster No. 1

Gangster No. 1

2000
×
★★★★
Edit this entry  
23
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Nutty Professor

The Nutty Professor

1996
×
★★★
Edit this entry  
21
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★
Edit this entry  
19
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
18
DodgeBall: A True Underdog Story

DodgeBall: A True Underdog Story

2004
×
★★★½
Edit this entry  
18
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★½
Edit this entry  
17
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★★
Edit this entry  
17
Duel

Duel

1971
×
★★★½
Edit this entry  
15
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Ronin

Ronin

1998
×
★★★★
Edit this entry  
13
Patriot Games

Patriot Games

1992
×
★★★½
Edit this entry  
12
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★
Edit this entry  
11
This Is England

This Is England

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★★
Edit this entry  
10
Con Air

Con Air

1997
×
★★★½
Edit this entry  
10
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★★½
Edit this entry  
10
In the Line of Fire

In the Line of Fire

1993
×
★★★½
Edit this entry  
06
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★★
Edit this entry  
06
Control

Control

2007
×
★★★★
Edit this entry  
06
24 Hour Party People

24 Hour Party People

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Dead Man's Shoes

Dead Man's Shoes

2004
×
★★★★
Edit this entry  
05
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★
Edit this entry  
04
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Edit this entry  
03
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
JFK

JFK

1991
×
★★★★
Edit this entry