Geoff has written 29 reviews for films during 2015.

  • Star Wars: The Force Awakens

    Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★

    21st century remake of the New Hope, great visuals at a rollicking fast pace. Probably a bit too fast and time should have been taken over some of the key plot events.

  • The Hateful Eight

    The Hateful Eight

    ★★★½

    Too long, too verbose, and too dull. The usual pieces of the QT jigsaw are there but don't quite fit together in a self indulgent test of patience.

  • Smokey and the Bandit II

    Smokey and the Bandit II

    ★½

    Weak sequel to S&TB. Dom De Louise is shoe-horned in as a piss poor "Italian" doctor (with a wandering accent) and offers nothing remotely funny. Buford T Justice has the best lines (as usual) but even they are a pale imitation of the 1st film, with some of them even repeated word for word. Avoid.

  • A Dangerous Game

    A Dangerous Game

    ★★★½

    An interesting follow-up to "You've been Trumped" although not quite as compelling."Trumped" made me angry whereas this just left me a little depressed as the wishes of local residents and the democratic process are simply ignored by corrupt politicians seeking to feather their own nest. Time for revolution methinks.

  • Battle Beyond the Stars

    Battle Beyond the Stars

    ★★½

    Loved it as a kid but not so much as an adult. Cheesy Star Wars rip-off with poor special effects, low-rent script and hammy acting. Still vaguely enjoyable though and a good nostalgic rewatch.

  • Breakdown

    Breakdown

    ★★★

    Unremarkable and unmemorable 90s thriller. Kurt Russell plays Kurt Russell, as usual.

  • Backdraft

    Backdraft

    ★★★½

    A fiery slice of Ron Howard cheese.

  • GoodFellas

    GoodFellas

    ★★★★★

    A perfect movie.

  • Commando

    Commando

    ★★★

    Early Arnie and his acting is as wooden as the fuck-off tree he's seen carrying at the start of the film. "Bennett" is the campest bad ass mofo ever and would look more at home in the "Village People". Reasonably entertaining bollox at its 80's best.

  • Patton

    Patton

    ★★★½

    Great performance from GCS but the film is a bit "biopicy". Entertaining enough for the nearly 3h running time (including Intermission!).

  • Kes

    Kes

    ★★★½

    Some iffy acting from some of the non-actors but still a great story. The football match scene still makes me laugh a lot. The film ends very abruptly and could have done with a few more minutes to make it a less jarring ending.

  • Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

    Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

    ★★★½

    Interesting but not hugely revealing (if you're already read-up on the Scientology nut-jobs). Mostly talking heads.