knotchoes has logged 40 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
Bird Box

Bird Box

2018
×
Edit this entry  
23
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
Edit this entry  
01
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Border

Border

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
Edit this entry  
13
Waiting for Guffman

Waiting for Guffman

1996
×
Edit this entry  
02
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
Edit this entry  
29
American Splendor

American Splendor

2003
×
Edit this entry  
28
Room

Room

2015
×
★★★½
Edit this entry  
20
Misery

Misery

1990
×
Edit this entry  
16
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
Edit this entry  
10
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
The People vs. Larry Flynt

The People vs. Larry Flynt

1996
×
★½
Edit this entry  
24
Scotty and the Secret History of Hollywood

Scotty and the Secret History of Hollywood

2017
×
Read the review Edit this entry  
12
American Animals

American Animals

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
Edit this entry  
17
Coco

Coco

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
Grace Jones: Bloodlight and Bami

Grace Jones: Bloodlight and Bami

2017
×
Edit this entry  
21
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

2017
×
Edit this entry  
03
Black Panther

Black Panther

2018
×
Edit this entry  
30
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★
Edit this entry  
29
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry