Kosta has logged 420 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Les Vampires

Les Vampires

1915
×
★★★½
Edit this entry  
23
Joan the Maid II: The Prisons

Joan the Maid II: The Prisons

1994
×
★★★½
Edit this entry  
22
Joan the Maid I: The Battles

Joan the Maid I: The Battles

1994
×
★★★½
Edit this entry  
21
Ikarie XB 1

Ikarie XB 1

1963
×
★★★½
Edit this entry  
20
An Angel at My Table

An Angel at My Table

1990
×
★★★★
Edit this entry  
19
Nowhere in Africa

Nowhere in Africa

2001
×
★★★
Edit this entry  
18
L'Amour fou

L'Amour fou

1969
×
★★½
Edit this entry  
18
Black Book

Black Book

2006
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Man Who Had His Hair Cut Short

The Man Who Had His Hair Cut Short

1966
×
★★★
Edit this entry  
16
Secret Defense

Secret Defense

1998
×
★★★½
Edit this entry  
15
Summer

Summer

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Elling

Elling

2001
×
★★★
Edit this entry  
15
The Counterfeiters

The Counterfeiters

2007
×
★★★½
Edit this entry  
14
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★
Edit this entry  
14
Gertrud

Gertrud

1964
×
★★★
Edit this entry  
13
Duelle

Duelle

1976
×
★★★½
Edit this entry  
12
Dracula

Dracula

1958
×
★★★½
Edit this entry  
12
Dracula

Dracula

1931
×
★★½
Edit this entry  
11
The Promised Land

The Promised Land

1975
×
★★★★
Edit this entry  
10
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Berserk

Berserk

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Gett: The Trial of Viviane Amsalem

Gett: The Trial of Viviane Amsalem

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Liquid Sky

Liquid Sky

1982
×
★★★½
Edit this entry  
07
Days

Days

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Merchant of Four Seasons

The Merchant of Four Seasons

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Hero

The Hero

1966
×
★★★★
Edit this entry  
03
Wadjda

Wadjda

2012
×
★★★
Edit this entry  
02
The Hypothesis of the Stolen Painting

The Hypothesis of the Stolen Painting

1978
×
★★★★
Edit this entry  
02
Three Lives and Only One Death

Three Lives and Only One Death

1996
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Asthenic Syndrome

The Asthenic Syndrome

1989
×
★★★
Edit this entry  
01
The Death & Life of John F. Donovan

The Death & Life of John F. Donovan

2018
×
★★½
Edit this entry  
30
I Was Born, But...

I Was Born, But...

1932
×
★★★★
Edit this entry  
29
Gods and Monsters

Gods and Monsters

1998
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Last of England

The Last of England

1987
×
★★★½
Edit this entry  
28
Within Our Gates

Within Our Gates

1920
×
★★★
Edit this entry  
27
Blissfully Yours

Blissfully Yours

2002
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Throw of Dice

A Throw of Dice

1929
×
★★½
Edit this entry  
25
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★
Edit this entry  
25
Raw Deal

Raw Deal

1948
×
★★★½
Edit this entry  
24
Dr. Mabuse, the Gambler

Dr. Mabuse, the Gambler

1922
×
★★★★
Edit this entry  
23
Bullet Ballet

Bullet Ballet

1998
×
★★★½
Edit this entry  
23
Miracle in Milan

Miracle in Milan

1951
×
★★★½
Edit this entry  
22
World on a Wire

World on a Wire

1973
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Ghost Writer

The Ghost Writer

2010
×
★★★½
Edit this entry  
21
Die Nibelungen: Kriemhild's Revenge

Die Nibelungen: Kriemhild's Revenge

1924
×
★★★★
Edit this entry  
20
Die Nibelungen: Siegfried

Die Nibelungen: Siegfried

1924
×
★★★★
Edit this entry