Kosta has logged 54 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Faces

Faces

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bellissima

Bellissima

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Damned

The Damned

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Why Does Herr R. Run Amok?

Why Does Herr R. Run Amok?

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Tree Grows in Brooklyn

A Tree Grows in Brooklyn

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
After Life

After Life

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Flowers of Shanghai

Flowers of Shanghai

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Araya

Araya

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Benny's Video

Benny's Video

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Man Vanishes

A Man Vanishes

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hamlet

Hamlet

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Moonlighting

Moonlighting

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Night Porter

The Night Porter

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Duck, You Sucker

Duck, You Sucker

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Equinox Flower

Equinox Flower

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Zulu

Zulu

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Women of the Night

Women of the Night

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Miss Julie

Miss Julie

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Matewan

Matewan

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
45 Years

45 Years

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
La Terra Trema

La Terra Trema

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blue

Blue

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Edward II

Edward II

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Germany Year Zero

Germany Year Zero

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Le Notti Bianche

Le Notti Bianche

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Earth

Earth

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Paisan

Paisan

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Scarface

Scarface

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
J'accuse

J'accuse

1919
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Strangler vs Strangler

Strangler vs Strangler

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Round-Up

The Round-Up

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Fifth Seal

The Fifth Seal

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ariel

Ariel

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry