• Extracted

    Extracted

    ★★★★

    Chasing that Primer-clout with the washed out look of the aughts, Extracted is a good piece of Science Fiction that feels earned with its twists and turns. It is low budget but smartly plays into the conceit of being stuck in someone else's memories. If you like your more cerebral Sci-Fi without the need for a fancy look, check out Extracted.

  • Eliminators

    Eliminators

    ★★★

    After watching One Shot, I wanted to see the earlier work of the director with Scott Adkins. There's some good stuff in here, I can see why they decided to team up again. Unfortunately, there's nothing special to push this movie into a fun romp and Adkins mysterious slipping accent wears away at the gravitas of his predicament.

  • The Trip

    The Trip

    ★★★½

    Tommy Wirkola knows how to have so much fun in all of his splatterfest comedies. The Trip is just a tad too predicable for my tastes, I enjoyed the ride but I knew how things were going to unfold. There's some absolute nuggets within The Trip, so I do recommend it for horror-comedy enthusiasts with the understanding that this movie leans more serious than slapstick with its violence.

  • The Andromeda Strain

    The Andromeda Strain

    ★★★★

    Taking its time, The Andromeda Strain is meticulous in understanding what this technothriller is all about. The procedures to get to the lab ground this film to a modern eye. There's nothing flashy here and that's fine because of a rock solid foundation made me buy-in to this thriller.

  • Last Night in Soho

    Last Night in Soho

    ★★★★

    I like the camerawork, the story and the acting yet I ended up disappointed with a good movie. Anyone could have directed this and so wanting to watch an Edgar Wright film, I was disappointed by not seeing much of himself in the flick. Still, I greatly enjoyed this genre shifting examination of nostalgia hiding red flags.

  • Venom: Let There Be Carnage

    Venom: Let There Be Carnage

    ★★★

    I love Tom Hardy playing a weirdo reporter who talks to an insane alien parasite that he also plays. I'd watch two hours of that, no problem. Unfortunately, there seems to be a need to have crappy conflict and some supposed character development. That stuff, I can do without, and so Venom was so uneven it balanced out to average.

  • Red Notice

    Red Notice

    ★★★★

    Crowdpleasing crime-thriller that gets obvious if you stop and think about it but Ryan Reynolds sure kept me distracting playing himself against The Rock as the straight man. Gal Gadot did well as the infuriating foil but really it is Ritu Arya holding her own against the charisma of the current hottest actors that is the most impressive. The ending is a little of a cop out; however, the entire movie did well with thrills and spills within its set pieces with Reynolds' running commentary makin me chuckle.

  • Fast Color

    Fast Color

    ★★★½

    Powerful themes raise what is a cheap, mediocre production. The actors were good enough, I believed them in their roles but they didn't do anything that hitched my breath. I can see why a powerful folk tale wearing superhero drag can be overlooked, right now I think it's a good attempt.

  • The Vault

    The Vault

    ★★★½

    Enjoyable little caper that hits all of the beats but the cast is charming enough that I enjoyed my time. Freddie Highmore does well as the guileless engineer roped into a heist but it is Astrid Berges-Frisbey who is the standout, demanding more character to her role than just the protagonist's trophy. The breezy allure of the cast save The Vault from being a forgettable heist.

  • Censor

    Censor

    ★★★½

    Excellent cinematic language, using Giallo colours to paint the scenes. Unfortunately, because the language was so solid I found it very easy to read the foreshadowing. I enjoyed my time with Censor but it was entirely predictable.

  • One Shot

    One Shot

    ★★★★

    One Shot is clever for being one continuous shot throughout the action and high stakes drama. People are busy yelling in each others faces as the world around them crumbles is also balanced with emotional takes staying focused on characters to reveal their motivations. The martial arts is a bit sloppy due to the close, handheld style but I more than forgive that due to the entire movie being close in on all of the action. One Shot takes the brutality of The Raid while cribbing notes from Hardcore Henry to deliver an adrenaline fueled thrill ride.

  • Cosmos

    Cosmos

    ★★★★

    Wow, three nerds talking about the science jobs on their night off has never been so intense. A smart script that doesn't talk down to you with great performances with nuanced characters makes Cosmos have a good foundation. What raises it up to greatness is the beautiful lighting effects to keep you interested and a night that has the oppression of the unknown but you can see what's going on. My hat's off to the DP on a good job with the director having the bravery to commit these shots in a visual medium.