Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ranma ½: The Movie 3 — The Super Non-Discriminatory Showdown: Team Ranma vs. the Legendary Phoenix

Ranma ½: The Movie 3 — The Super Non-Discriminatory Showdown: Team Ranma vs. the Legendary Phoenix

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ranma ½ OVA 8: Reawakening Memories (2)

Ranma ½ OVA 8: Reawakening Memories (2)

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ranma ½ OVA 7: Reawakening Memories (1)

Ranma ½ OVA 7: Reawakening Memories (1)

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Ranma ½: The Movie 2 — The Battle of Togenkyo: Rescue the Brides!

Ranma ½: The Movie 2 — The Battle of Togenkyo: Rescue the Brides!

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ranma ½ OVA 6: The One to Carry On (2)

Ranma ½ OVA 6: The One to Carry On (2)

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ranma 1/2: The One to Carry On (Part One)

Ranma 1/2: The One to Carry On (Part One)

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
ACTION BUTTON REVIEWS Tokimeki Memorial

ACTION BUTTON REVIEWS Tokimeki Memorial

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ranma ½ OVA 4: Stormy Weather Comes to School! Growing Up with Miss Hinako

Ranma ½ OVA 4: Stormy Weather Comes to School! Growing Up with Miss Hinako

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ranma ½ OVA 3: Akane vs. Ranma! I'll Be the One to Inherit Mother's Recipes!

Ranma ½ OVA 3: Akane vs. Ranma! I'll Be the One to Inherit Mother's Recipes!

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ranma ½ OVA 2: Tendo Family Christmas Scramble

Ranma ½ OVA 2: Tendo Family Christmas Scramble

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dragon Quest: Your Story

Dragon Quest: Your Story

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Batman: Gotham Knight

Batman: Gotham Knight

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Beautiful Demon: Kazuo Koike on Lady Snowblood

A Beautiful Demon: Kazuo Koike on Lady Snowblood

2016
×
Edit this entry  
20
Lady Snowblood 2: Love Song of Vengeance

Lady Snowblood 2: Love Song of Vengeance

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
American Pie

American Pie

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Final Fantasy VII: Advent Children

Final Fantasy VII: Advent Children

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx

Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Macross Plus: Movie Edition

Macross Plus: Movie Edition

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Jackie Chan: My Stunts

Jackie Chan: My Stunts

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Shattered Glass

Shattered Glass

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sudden Switch! The Curse of the Contrary Jewel

Sudden Switch! The Curse of the Contrary Jewel

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
JoJo's Bizarre Adventure: Diamond Is Unbreakable - Chapter 1

JoJo's Bizarre Adventure: Diamond Is Unbreakable - Chapter 1

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dragon Ball Z: Bojack Unbound

Dragon Ball Z: Bojack Unbound

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Ranma ½: The Movie — The Battle of Nekonron: The Fight to Break the Rules!

Ranma ½: The Movie — The Battle of Nekonron: The Fight to Break the Rules!

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Kingdom of Dreams and Madness

The Kingdom of Dreams and Madness

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dragon Ball Z: Broly – The Legendary Super Saiyan

Dragon Ball Z: Broly – The Legendary Super Saiyan

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry