Nicolò has logged 57 entries for films during April 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Hitman

Hitman

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Predators

Predators

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lessons of Darkness

Lessons of Darkness

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Audition

Audition

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Predator 2

Predator 2

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Face to Face

Face to Face

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rope

Rope

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Over the Top

Over the Top

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Il Sorpasso

Il Sorpasso

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Locke

Locke

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Navajo Joe

Navajo Joe

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hellboy

Hellboy

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Highwaymen

The Highwaymen

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Smithereens

Smithereens

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Human Condition

The Human Condition

×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Human Condition III: A Soldier's Prayer

The Human Condition III: A Soldier's Prayer

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Human Condition II: Road to Eternity

The Human Condition II: Road to Eternity

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Given Word

The Given Word

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Miami Connection

Miami Connection

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Destry Rides Again

Destry Rides Again

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Story of the Last Chrysanthemum

The Story of the Last Chrysanthemum

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry