Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Dune

Dune

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Edit this entry  
11
Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

2021
×
★★★★
Edit this entry  
03
Se7en

Se7en

1995
×
★★★½
Edit this entry  
12
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★½
Edit this entry  
14
White House Farm

White House Farm

2020
×
Edit this entry  
13
The Act

The Act

2019
×
Edit this entry  
08
Final Destination 5

Final Destination 5

2011
×
★★★
Edit this entry  
06
The Final Destination

The Final Destination

2009
×
★★
Edit this entry  
05
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★★
Edit this entry  
04
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★½
Edit this entry  
01
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★½
Edit this entry  
01
Saw II

Saw II

2005
×
★★
Edit this entry  
01
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★½
Edit this entry  
23
Goon: Last of the Enforcers

Goon: Last of the Enforcers

2017
×
Read the review Edit this entry  
22
Goon

Goon

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Saw

Saw

2004
×
★★
Edit this entry  
06
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★½
Edit this entry  
25
The Strangers

The Strangers

2008
×
★★
Edit this entry  
25
Escape Room

Escape Room

2019
×
★½
Edit this entry  
23
Monster

Monster

2003
×
★★½
Edit this entry  
23
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
Edit this entry  
10
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★
Edit this entry  
06
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Day After Tomorrow

The Day After Tomorrow

2004
×
★★
Edit this entry  
26
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Yes-People

Yes-People

2020
×
Edit this entry  
23
Opera

Opera

2020
×
Edit this entry  
23
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Edit this entry  
23
Genius Loci

Genius Loci

2020
×
Edit this entry  
23
Burrow

Burrow

2020
×
Edit this entry  
22
Two Single Beds

Two Single Beds

2020
×
Edit this entry  
22
Jonah

Jonah

2013
×
Edit this entry  
22
Baby

Baby

2010
×
Edit this entry  
21
AIDS: The Victims

AIDS: The Victims

1985
×
Edit this entry  
21
AIDS: Iceberg

AIDS: Iceberg

1987
×
Edit this entry  
21
AIDS: Monolith

AIDS: Monolith

1987
×
Edit this entry  
21
Oranges Are Not the Only Fruit

Oranges Are Not the Only Fruit

1990
×
Edit this entry  
19
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★
Edit this entry  
15
Arrival

Arrival

2016
×
★★★
Edit this entry  
15
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Falling Leaves

Falling Leaves

1912
×
Edit this entry  
12
Clash

Clash

2017
×
Edit this entry