charlotte has logged 155 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★½
Edit this entry  
29
Les Misérables: The 25th Anniversary Concert

Les Misérables: The 25th Anniversary Concert

2010
×
★★★★
Edit this entry  
26
Us

Us

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Cats

Cats

2019
×
½
Edit this entry  
11
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
Maniac

Maniac

2018
×
Edit this entry  
28
The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

2019
×
Edit this entry  
26
Rounders

Rounders

1998
×
★★★
Edit this entry  
26
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★½
Edit this entry  
25
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Devil Next Door

The Devil Next Door

2019
×
Edit this entry  
17
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★
Edit this entry  
17
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sinister 2

Sinister 2

2015
×
★★
Edit this entry  
03
Sinister

Sinister

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Slaughterhouse Rulez

Slaughterhouse Rulez

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
Edit this entry  
17
Gilda

Gilda

1946
×
★★
Edit this entry  
14
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
★½
Edit this entry  
11
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
Edit this entry  
10
Joker

Joker

2019
×
★★
Edit this entry  
06
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Gay Shoe Clerk

The Gay Shoe Clerk

1903
×
Read the review Edit this entry  
02
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
Edit this entry  
30
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
Read prior review Edit this entry  
29
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
Edit this entry  
29
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
Read prior review Edit this entry  
16
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Unbelievable

Unbelievable

2019
×
Edit this entry  
06
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
It

It

2017
×
★★★½
Edit this entry  
31
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry