jord has logged 531 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★
Edit this entry  
30
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Tale of Zatoichi

The Tale of Zatoichi

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★
Edit this entry  
26
Central Station

Central Station

1998
×
★★★★
Edit this entry  
26
Caterpillar

Caterpillar

2010
×
Edit this entry  
26
A Scene at the Sea

A Scene at the Sea

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
25
A Better Tomorrow

A Better Tomorrow

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★½
Edit this entry  
23
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★
Edit this entry  
23
Diamonds of the Night

Diamonds of the Night

1964
×
★★★
Edit this entry  
22
A Moment of Innocence

A Moment of Innocence

1996
×
★★★★
Edit this entry  
21
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Invocation of My Demon Brother

Invocation of My Demon Brother

1969
×
Edit this entry  
20
His Motorbike, Her Island

His Motorbike, Her Island

1986
×
★★★★
Edit this entry  
19
Boiling Point

Boiling Point

1990
×
★★★½
Edit this entry  
18
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★
Edit this entry  
18
Slow Chicken

Slow Chicken

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Fail Safe

Fail Safe

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Call of Cuteness

Call of Cuteness

2017
×
½
Edit this entry  
14
Morning for the Osone Family

Morning for the Osone Family

1946
×
★★★½
Edit this entry  
13
Kalel, 15

Kalel, 15

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Days

Days

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Kamen Rider J

Kamen Rider J

1994
×
★★★½
Edit this entry  
13
Kamen Rider ZO

Kamen Rider ZO

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Edit this entry  
10
Still Life

Still Life

2006
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Between Us Two

Between Us Two

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Identifying Features

Identifying Features

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★
Edit this entry  
06
Residue

Residue

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rampage: President Down

Rampage: President Down

2016
×
★½
Edit this entry  
05
Snow Steam Iron

Snow Steam Iron

2017
×
½
Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Diamond Jack

Diamond Jack

2017
×
Edit this entry  
04
Marlina the Murderer in Four Acts

Marlina the Murderer in Four Acts

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Hudson Geese

Hudson Geese

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
Model Citizen

Model Citizen

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
30
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★
Edit this entry  
29
Nimic

Nimic

2019
×
Edit this entry  
28
Shadows

Shadows

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Fire Within

The Fire Within

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★½
Edit this entry