jord has logged 46 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Devil's Mark

The Devil's Mark

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
31
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★
Edit this entry  
29
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★
Edit this entry  
29
Detour

Detour

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hardcore

Hardcore

1979
×
★★★
Edit this entry  
25
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★½
Edit this entry  
24
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Onward

Onward

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Insiang

Insiang

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Four Nights of a Dreamer

Four Nights of a Dreamer

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Room

Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
Angels of Sin

Angels of Sin

1943
×
★★½
Edit this entry  
17
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lancelot of the Lake

Lancelot of the Lake

1974
×
★★★★
Edit this entry  
16
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★
Edit this entry  
16
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★½
Edit this entry  
14
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The League of Extraordinary Gentlemen

The League of Extraordinary Gentlemen

2003
×
Read the review Edit this entry  
12
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★★
Edit this entry  
10
Emma.

Emma.

2020
×
★★½
Edit this entry  
09
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Trial of Joan of Arc

The Trial of Joan of Arc

1962
×
★★★
Edit this entry  
08
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Breathless

Breathless

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
★★★
Edit this entry  
06
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Edit this entry  
05
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Men Who Tread on the Tiger's Tail

The Men Who Tread on the Tiger's Tail

1945
×
★★★
Edit this entry  
04
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
01
House

House

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry