Kristine has logged 118 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
mid90s

mid90s

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Donald Glover: Weirdo

Donald Glover: Weirdo

2012
×
★★★★
Edit this entry  
19
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★
Edit this entry  
01
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Stomping Grounds

Stomping Grounds

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
Bloody Hell

Bloody Hell

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Mother of Tears

The Mother of Tears

2007
×
Edit this entry  
30
Inferno

Inferno

1980
×
★★★★
Edit this entry  
20
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Apostle

Apostle

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Kids on the Slope

Kids on the Slope

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★
Edit this entry  
06
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Most Assassinated Woman in the World

The Most Assassinated Woman in the World

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
Out of Sight

Out of Sight

2010
×
★★★★
Edit this entry  
01
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Lady Snowblood 2: Love Song of Vengeance

Lady Snowblood 2: Love Song of Vengeance

1974
×
★★★
Edit this entry  
25
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Maniac

Maniac

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Land Before Time

The Land Before Time

1988
×
★★½
Edit this entry  
27
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★★
Edit this entry  
25
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dead Times

Dead Times

1964
×
Edit this entry  
23
The Captive

The Captive

1988
×
Edit this entry  
23
Monkey's Teeth

Monkey's Teeth

1961
×
Edit this entry  
23
The Snails

The Snails

1966
×
Edit this entry  
23
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
BuyBust

BuyBust

2018
×
★★★★
Edit this entry