Kristen has logged 598 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sully

Sully

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Cobweb

The Cobweb

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Beat Girl

Beat Girl

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
At Long Last Love

At Long Last Love

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pola X

Pola X

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Only Yesterday

Only Yesterday

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sandy Wexler

Sandy Wexler

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
My Art

My Art

2016
×
Edit this entry  
29
The Square

The Square

2017
×
Read the review Edit this entry  
29
Beyond Oblivion

Beyond Oblivion

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Slave of Love

A Slave of Love

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ex Libris: The New York Public Library

Ex Libris: The New York Public Library

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Cloud-Capped Star

The Cloud-Capped Star

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Columbus

Columbus

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Spring in a Small Town

Spring in a Small Town

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cairo Station

Cairo Station

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Seven Year Itch

The Seven Year Itch

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
In Paris Parks

In Paris Parks

1954
×
Edit this entry  
25
A Girl's Own Story

A Girl's Own Story

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
How to Be Single

How to Be Single

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Kevin Hart: I'm a Grown Little Man

Kevin Hart: I'm a Grown Little Man

2009
×
Edit this entry  
24
The Post

The Post

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Floating Clouds

Floating Clouds

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Avanti!

Avanti!

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Non-Stop

Non-Stop

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shoot the Moon Right Between the Eyes

Shoot the Moon Right Between the Eyes

2018
×
Read prior review Edit this entry  
19
The Wind

The Wind

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Night Hunter

Night Hunter

2011
×
Edit this entry  
19
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
Edit this entry  
18
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Life of Oharu

The Life of Oharu

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Housemaid

The Housemaid

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rouge

Rouge

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Some Came Running

Some Came Running

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Tabloid

Tabloid

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Frida

Frida

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Crooked House

Crooked House

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Pirates of Capri

The Pirates of Capri

1949
×
★★½
Read the review Edit this entry