Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Grudge

The Grudge

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Void

The Void

2016
×
★★½
Edit this entry  
14
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Edit this entry  
07
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Annette

Annette

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Friends and Strangers

Friends and Strangers

2021
×
★★
Edit this entry  
20
Lamb

Lamb

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Censor

Censor

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Apples

Apples

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Darkened Room

Darkened Room

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Edit this entry  
06
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★★
Edit this entry  
29
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dude, Where's My Car?

Dude, Where's My Car?

2000
×
Read the review Edit this entry  
27
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Zola

Zola

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Boy

Boy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★½
Edit this entry  
03
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mur Murs

Mur Murs

1981
×
★★★½
Edit this entry  
20
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Edit this entry