Kurdt has logged 40 entries for films during February 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
Tokyo Tribe

Tokyo Tribe

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
El Topo

El Topo

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Imposter

The Imposter

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Tabloid

Tabloid

2010
×
★★★★
Edit this entry  
23
Drinking Buddies

Drinking Buddies

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hard Ticket to Hawaii

Hard Ticket to Hawaii

1987
×
Read the review Edit this entry  
22
Towelhead

Towelhead

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Comedy

The Comedy

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
They Came Together

They Came Together

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Confession

Confession

2014
×
Read the review Edit this entry  
19
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
Faces

Faces

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Thank You for Smoking

Thank You for Smoking

2005
×
★★★½
Edit this entry  
17
Jealousy

Jealousy

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Trial

The Trial

1962
×
★★★
Edit this entry  
15
To Die For

To Die For

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Hoax

The Hoax

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Beautiful Person

The Beautiful Person

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
SubUrbia

SubUrbia

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Cold Souls

Cold Souls

2009
×
★★★
Edit this entry  
07
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Citizen Ruth

Citizen Ruth

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Vibrator

Vibrator

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Thief

Thief

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Good Girl

The Good Girl

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Land Ho!

Land Ho!

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Orange County

Orange County

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Election

Election

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry